Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zvyky na svatbě

17. 9. 2011

Svatební zvyky jsou označovány zvyky které se dodržují o svatebním dni, nebo jsou se svatbou spjaty. jiné nejen zemi od země, ale i kraj od kraje.

Seznam nejtradičnějších zvyků v České republice:


Svatební koláčky – jde o koláčky, kterými se zvou svatební hosté. Většinou jde o malinké koláčky s různými náplněmi. Svatební koláčky nesmí péct sama nevěsta! Žena, která sní koláček, který byl upečen v rohu plechu, se do roka a do dne vdá.


Oblečení nevěsty – každá nevěsta by měla mít podle tradice něco nového, starého, půjčeného a modrého


Voničky – každý svatební host dostane do klopy tzv. voničku nebo vývazek.


Zasypávání rýží – při odchodu z obřadní síně zasypávají svatebčané nevěstu a ženicha rýží – přivolávají tak bohatství a plodnost.


Chomout – po obřadu dostane ženich na krk chomout, jako symbol svázání manželstvím.


Střepy – při příchodu na svatební hostinu rozbije personál talíř, nevěsta s ženichem pak musí střepy zamést. Podle toho, jak se k úkolu postaví, je jasné, jak jim bude klapat společná domácnost.


Polévka z jednoho talíře – nevěsta s ženichem jsou svázáni bílým ubrusem a navzájem se krmí jednou lžící. Jde o jeden z nejobvyklejších zvyků.


Krájení svatebního dortu – opět jeden nůž a společné nakrojení dortu. Nikdo ze svatebčanů nesmí dort odmítnout!


První manželský tanec – první tanec by měl být věnován pouze ženichovi a nevěstě. Obvykle svatebčané vytvoří kolem tančících novomanželů kruh.


Únos nevěsty – tradice oblíbená zejména u mladých přátel ženicha a nevěsty. V průběhu oslavy unesou nevěstu do některé z okolních hospůdek, kde zapíjejí štěstí novomanželů. Ženich by měl svou novomanželku najít co nejdříve, protože celou útratu platí on.


Házení kyticí – tradice oblíbená zejména v anglosaských zemích – nevěsta si stoupne zády k neprovdaným dívkám, které se svatby účastní, a hodí kytici za sebe. Dívka, která kytici chytí, se do roka bude vdávat!

Rozsypávání květin - Neteře snoubenců nebo dcery jejich přátel jdou v čele svatebního průvodu do kostela a rozhazují kolem květiny. Toto je rovněž původem pohanský zvyk. Květiny měly přilákat bohyni plodnosti.
 

Zatahování - Ženichovi kamarádi napnou po skončení obřadu před východem z kostela provaz, ozdobený květy, stuhami, ale i např. vypitými lahvemi, a dovolí novomanželům pokračovat v cestě, jen když se ženich vyplatí. Tímto způsobem se ženich vykupuje ze svých mladických hříchů.

92d9a075e4_53395056_o2.jpg

 
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář