Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šaty pro nevěstu

17. 9. 2011

Svatební šaty jsou společenský dámský oděv, speciálně navržený a vyhotovený pro sňatek. Pro výrobu svatebních a společenských šatů vzniklo v posledních padesáti letech celosvětové průmyslové odvětví s mnoha výraznými značkami.

V tomto a minulém století se jedná o dámské šaty splývavého, korzetového nebo bohatého střihu, s různými délkami sukní, nebo kostýmy, obvykle v bílé nebo krémové barvě. Stále častěji se objevují svatební šaty výrazných barev či s etnickými prvky. Módní návrháři, které si největší svatební firmy objednávají pro design nových kolekcí, pravidelně představují extravagantní svatební šaty, které odhalují intimní partie nebo se jinak vymykají sériové produkci.

V Česku je zvykem si svatební šaty půjčovat ve specializovaných svatebních salonech, ve většině zemí jsou však pouze k prodeji ve značkových obchodech příslušného výrobce.

Největší rozmach zaznamenaly svatební firmy z Itálie, Španělska a Francie.

images.jpeg

zdroj fotky: www.klenoid.cz

 

Historie svatebních šatů a závojů:

Svatební šaty nebyly vždy tak zdobené jako jsou dnes. V 18. století nosily chudé nevěsty jednoduché šaty. Svému budoucímu manželovi nevěsta tak dávala najevo, že si do manželství nic nepřináší, a že ho ani nezatíží žádným dluhem. Bílé svatební šaty se nosí až od poloviny 19. století. Do té doby si nevěsta vždy oblékla své nejlepší šaty, které mohly být i v různých barvách. Bílé svatební šaty se nosí od roku 1840, kdy měla svatbu královna Viktorie.

Závoje původně nosily svobodné ženy jako symbol skromnosti. Při dávných svatbách muži smlouvali koupi nevěsty s jejím otcem. Při svatebním obřadu měla nevěsta závoj jako symbol pokory a poslušnosti. Nevěstu mohl ženich spatřit až po obřadu. Někdy v 16. století přišla do módy čelenka s jemným závojem. Krajkové závoje přišly do módy po svatbě královny Viktorie v roce 1840.

j.jpeg

www.nevesta.blog.cz 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář